Ratunku! Złamany ząb i co dalej?

Zdarza się, że jedno pechowe ugryzienie np. twardego owocu, orzecha lub nieszczęśliwy upadek może być przyczyną problemów dentystycznych. Uszkodzony ząb zawsze można uratować, o ile stopień jego zniszczenia nie jest zbyt duży. W dzisiejszych czasach protetyka zrobiła tak duży postęp, że bez problemu można uzupełnić braki w uzębieniu. Wystarczy tylko dobrać odpowiednią metodę do danego problemu.

Ułamany można dokleić

Jeżeli korzeń zęba nie został naruszony, stomatolog może próbować go uratować dosztukowując albo doklejając ukruszony fragment. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie znajduje się szkliwo, zębina i miazga: https://pl.wikipedia.org/wiki/miazga_zeba. Metod leczenia złamanego zęba jest kilka. W przychodni lekarskiej City Dental w Piasecznie oferowane są m.in. zabiegi odbudowy zęba lub założenia licówki. Pierwsza z metod możliwa jest do realizacji tylko wtedy, gdy uszkodzenie jest powierzchowne. Wówczas stomatolog odbudowuje dawny kształt zęba plastycznym materiałem kompozytowym. Drugą metodą pokrywa się całość uszkodzonego zęba, nakładając na niego cienki płatek z kompozytu lub porcelany imitujący naturalne szkliwo. O ile metoda ta daje gwarancję pożądanego efektu, o tyle niestety jest znacznie droższa od tradycyjnej odbudowy ukruszonego zęba.

Zdrowy korzeń w koronie

Jeśli w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia został złamany cały ząb i nie istnieje inna możliwość jego odbudowy, ale korzeń zęba pozostaje zdrowy, ostatecznym rozwiązaniem jest założenie na niego porcelanowej korony protetycznej. Stomatolodzy z Piaseczna: http://dentysta-stomatolog.com/piaseczno,1.html z pewnością dopasują ją tak, by swym wizerunkiem niczym nie odbiegała od wyglądu naturalnego zęba. Główną zaletą koron porcelanowych jest fakt, że są one mocowane na stałe i dodatkowo są bardzo trwałe, dzięki czemu można przez dłuższy czas cieszyć się ładnym uśmiechem.

Implantowa odsiecz

Gdy ząb został złamany i korzeń jest zepsuty, lukę po zębie można uzupełnić wstawiając implant. Polega on na wszczepieniu w kość niewielkiej tytanowej śruby z umocowaną na niej porcelanową lub ceramiczną koroną. Jest to dość kosztowne rozwiązanie, ale mimo wszystko bardzo skuteczne. Przy prawidłowo zachowanej higienie jamy ustnej, implanty wytrzymują do końca życia.

Rozwiązania w naprawie uszkodzonych zębów oferowane przez protetykę są nie tylko bardzo wygodne, ale i estetyczne. Dlatego też w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń zęba nie ma na co czekać, tylko najlepiej jak najszybciej zgłosić się do właściwego specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *