Leczenie wad zgryzu

Na przestrzeni wielu lat stomatologia rozwinęła się tak bardzo, że praktycznie nie ma takich problemów, z którymi nie poradziłby sobie doświadczony dentysta. Wady zgryzu jeszcze do niedawna spędzały sen z powiek wielu pacjentów i sprawiały, że osoby dotknięte tym problemem unikały towarzystwa, a ich życie pełne było kompleksów. Obecnie z pomocą przychodzi ortodoncja i możliwość leczenia nawet największych tego typu wad.

Oczywiście sam proces leczenia przebiega dość długo, średnio od roku do nawet dwóch lat, jednak efekt końcowy jest niesamowity. Dentysta z Wrocławia zachęca pacjentów w każdym wieku do skorzystania z oferty leczenia nieprawidłowego zgryzu. Nie ma tu bowiem ograniczeń wiekowych. Pierwszym etapem leczenia jest odpowiednia diagnoza, czyli szereg badań poprzedzających założenie aparatu. Może się zdarzyć, że zanim ortodonta założy ci odpowiedni aparat, będziesz musiał poddać się leczeniu niektórych zębów. Niewykluczone również, że kilka z nich trzeba będzie usunąć, aby przygotować odpowiednią "linię" dla prawidłowego łuku zębowego. Są to jednak przypadki sporadyczne, nie musisz się więc obawiać, że czeka cię wyrywanie zębów. Doświadczony dentysta będzie chciał tego uniknąć. Przed założeniem aparatu będziesz musiał wykonać prześwietlenie, a w trakcie leczenia kilkakrotnie je powtórzyć, aby stomatolog mógł na bieżąco kontrolować przebieg leczenia. Specjalista musi też wykonać gipsowy szkielet twojej wady zgryzu, aby na nim przygotować odpowiedni aparat. Dlatego musisz być przygotowany na to, że w gabinecie wykonany będzie również odcisk twoich zębów. Kiedy aparat będzie już przygotowany, a twoje zęby pozbawione kamienia – co jest warunkiem koniecznym w procesie leczenia – dentysta na kolejnej wizycie przystąpi do założenia aparatu. Proces zakładania trwa zwykle od 40 minut do godziny oraz jest dość uciążliwy i mało komfortowy. W ciągu kilku dni możesz odczuwać niewielki ból i nadwrażliwość zębów, niektórzy pacjenci mają też kłopot z prawidłowym mówieniem. Jest to jednak kwestia dostosowania się i jak zapewnia stomatolog – po kilku dniach mija.

W pierwszym etapie leczenia ortodontycznego efekty są bardzo szybko widoczne. Już po 2-3 tygodniach, kiedy stomatolog wyznaczy ci pierwszą wizytę kontrolną, można zauważyć wyraźne zmiany. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ cały proces leczenia jest długi i wymaga dużej samodyscypliny, a także regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym.

One thought on “Leczenie wad zgryzu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *